درب و پنجره UPVC


تاریخچه UPVC

UPVC مخفف کلمات ((unplasticised Poly Vinyl Chloride )) می باشد واصلی ترین ماده تشکیل دهنده پروفیل پلی ونیل کلراید ((Poly Vinyl Chloride)) است.این ماده حدود 80 درصد ترکیب آمیزه اولیه تولید UPVC را تشکیل می دهد,علاوه بر این ماده ماده افزودنی دیگری نیز جهت ایجاد خواص مورد نیاز به ترکیب اضافه می شود که عدم وجود آنها یا تغییر میزان بکار رفته در فرمولاسیون می تواند محصول نهایی ساخته شده را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

شناخت درب و پنجره یو پی وی سی از نوع سخت در سال 1960 در اروپا آغاز شد.با پیشرفت تکنولوژی و افزایش هزینه تولید درب و پنجره های چوبی, آهنی و آلومینیومی استفاده از این نوع درب و پنجره ها رونق روز افزون یافته است.سهولت ایجاد تنوع در طرح,رنگ,استقامت فیزیکی وپایداری دربرابر شرایط جوی متفاوت و همچنین قابلیت بازیافت پی وی سی به کار رفته در درب و پنجره , موجب تحولات عمده ای در این صنعت شد.

 

مزایای استفاده از UPVC

 

صرفه جویی در مصرف انرژی تا 45 در صد
مقاوم در برابر اشعه ماورای بنفش ( uv ) و حذف اثرات مخرب
کاهش آلودگی هوا
کاهش تابش سرد
کاهش هزینه تأسیسات سرمایشی و گرمایشی در ساختمان
درز بندی کامل
عدم نیاز به سرویس های مکرر ( تعویض و رنگ آمیزی و … )
سهولت در نصب
مقاوم در برابر باد – باران – طوفان و گرد و غبار
غیر قابل اشتعال
سازگار با محیط زیست و قابل باز یافت
 – نظافت آسان

 

خصوصیات پنجره‌های UPVC

پنجره‌های UPVC پنجره‌های کم‌مصرف

PVC  همانند چوب عایق حرارتی مناسبی است. ضریب هدایت گرمایی PVC پایین‌تر اما بسیار نزدیک به ضریب هدایت گرمایی چوب است.

در حالی‌که این دو فاصله بسیاری با آلومینیوم و آهن دارند. در نتیجه، کاهش مصرف انرژی تا 50% ، کاهش سرمایه‌گذاری لازم در ارتباط با تاسیسات ساختمان و کاهش استهلاک سیستم سرمایش و گرمایش یکی از مهم‌ترین مزایای پنجره‌های UPVC است.

البته تعداد جداره‌های شیشه، نوع گاز مصرفی در جدار میانی آنها و نحوه مونتاژ پنجره نیز در میزان هدایت گرمایی آن موثر است.

پنجره‌های  UPVC، پنجره‌های ساکت

با توجه به رواج استفاده از شیشه‌های دوجداره و سه‌جداره در پنجره‌های  UPVC و استفاده از چندین درزگیر لاستیکی در ساختار پیچیده پروفیل، پنجره‌های  UPVC علاوه بر عایق حرارتی، عایق صوتی بسیار خوبی نیز هستند و مانع از انتشار آلودگی‌های صوتی می‌شوند. میزان عایق صوتی پنجره ها  با نوع شیشه مصرفی تعداد لایه‌های شیشه ارتباط متقیم دارد.

 

پنجره‌های  UPVC، پنجره‌های زیبا

پروفیل‌های UPVC به دلیل تنوع طرح با تمامی طرح‌های معماری مدرن و کلاسیک سازگاری دارند. در عین حال این پروفیلها می توانند به صورت رنگی ، لمینیت طرح چوب یا طرح آلومینیوم در اختیار طرحهای معماری قرار گیرند.

 

پنجره‌های UPVC ، پنجره‌های نفوذ‌ناپذیر

با در نظر داشتن آلودگی‌های نگران‌کننده هوا و محیط‌های شهری کشور ما و نیز در مناطق بیابانی و غبار‌آلود، پنجره‌هایUPVC با ساختار ویژه خود، مانع بسیار خوبی در برابر انتقال ذرات غبار، آلاینده‌ها و … هستند. در عین حال نفوذناپذیری این پنجره‌ها باعث می‌شود، هنگام شست‌و‌شو از خارج و یا بارندگی‌های شدید، آب به داخل ساختمان نفوذ نکند.

پنجره‌های UPVC، پنجره‌های سازگار

با برخورداری از انواع یراق‌آلات متنوعی که در تولید پنجره‌های UPVC قابل استفاده‌اند، امکان باز شدن پنجره در اشکال مختلف مایل (Tilt)، چرخشی (Turn)، کشویی (Sliding) و نیز اشکال ترکیبی و چند حالته از جمله Tilt&Turn،Lift-Sliding Tilt-Sliding (فولکس واگنی)، Slide ـ Folding (آکاردئونی) و … به‌منظور سازگاری با سلیقه و نیاز طراح و مصرف‌کننده فراهم آمده است.

پنجره‌های UPVC، پنجره‌های همیشه جوان

پنجره‌های UPVC در شرایط مختلف جوی از جمله در مناطق بسیار سرد‌سیر، در مناطق گرمسیر، در برابر باد و باران‌های اسیدی و نمکی، در برابر آب‌های شور و در محیط‌های مرطوب و شرجی مقاوم بوده و آثاری هم‌چون پوسیدگی، زنگ‌زدگی و… در آنها ایجاد نمی‌شود.

پنجره‌های UPVC پنجره‌های تمیز

از خصوصیات سطحی درب و پنجره‌های UPVC آن است که قابلیت تولید در رنگ‌های مختلفی را داشته و در عین حال به سادگی به کمک محلول‌های شوینده خانگی و آب تمیز می‌شوند و برخلاف پنجره‌های چوبی و آلومینیومی خش را در سطح خود نشان نداده و بنابراین نیاز به هرگونه جلا و رنگ‌آمیزی و تعمیرات دوره‌ای ندارد. این خصوصیت از دیدگاه زیبایی و افزایش جلوه بنا نیز حایز اهمیت است. ضمن آن‌که هزینه‌های رنگ‌آمیزی اولیه نیز در این پنجره‌ها به کلی حذف می‌شوند.

 پنجره‌های UPVC، پنجره‌های خود خاموش‌کن

از جمله خصوصیات UPVC آن است که دمای شروع به احتراق آن C°385 در مقایسه با چوب C°260، بسیار بالا است. چنان‌چه بعد از شروع احتراق، منبع آتش‌زا از محصول PVC دور شود، شعله خود‌به‌خود خاموش شده و از توسعه و انتقال حریق جلوگیری به عمل می‌آید. در عین حال شدت تولید بخارات سمی در هنگام احتراق پروفیل‌هایPVC بسیار کند است.

پنجره‌های UPVC، پنجره‌های مصون

PVC بنا بر خصوصیات ذاتی خود، در مقابل بسیاری از عوامل فرساینده شیمیایی مقاومت بسیار خوبی از خود بروز می‌دهد و این خصوصیات، استفاده از پنجره‌‌های UPVC را در محیط‌های شیمیایی و صنعتی حایز اهمیت می‌سازد. پنجره‌های UPVC از زنگ‌زدگی و خوردگی نیز مصون هستند.

پنجره‌های UPVC، پنجره‌های پاک

دیگر خصوصیات PVC آن است که در محیط‌های میکروبی، رشد باکتری‌ها بسیار محدود است و این ویژگی، استفاده از آن را در محیط‌های بیمارستانی، صنایع غذایی و آزمایشگاهی برجسته ساخته است.

پنجره‌های UPVC، پنجره‌های سبک

استفاده از پروفیل‌های فلزی در ساختار چندحفره‌ای پروفیل‌های UPVC، موجب شده این محصولات در عین وزن ناچیز، از استحکام و مقاومت مکانیکی کافی برخوردار باشند. به عنوان مثال، هنگام وزش باد و طوفان، عدم لرزش و ایجاد اصوات مزاحم از خصوصیات این نوع پنجره‌ها است.

پنجره‌های UPVC، پنجره‌های ایمن

یکی از خصوصیات پنجره‌های UPVC امکان استفاده از یراق‌آلات ویژه و متنوع در آن‌ها است . یکی از انواع این یراق‌آلات ، گونه‌های ضدسرقت آن‌ها است که به‌ویژه در ساختمان‌های ویلایی مورد توجه است.

 پنجره‌های UPVC، پنجره‌های بازیافت شونده

پنجره‌های UPVC نیز هم‌چون اغلب محصولات پلیمری دیگر، قابل بازیافت بوده و از نظر زیست محیطی آلاینده نیستند. در مرحله تولید پنجره، می‌توان ضایعات و بریده‌های غیر‌قابل استفاده پروفیل UPVC را به‌منظور بازیافت مجدد در صنایع دیگری استفاده کرد.

پنجره های دوجدارهUPVC

 

پنجره های دو جدارهUPVC  که به طور گسترده ای در جهان متداول شده اند و استفاده ازآنها روز به روز در حال افزایش است ویژگی ها و مشخصاتی دارند که آلومینیوم هرگز ندارد .

شرایط جوی تاثیری بر روی وینیل ندارد .آلودگی های  هوا باعث آسیب به پنجره های  وینیلی نمی شود . گاز های نمکی ، بخار ، باران های اسیدی ، آلودگی های  صنعتی ، آفت کش ها و مواد شیمیایی و سایر آلاینده های موجود در هوا  باعث از بین رفتن رنگ و آسیب به پنجره های وینیل نمی شود .

پنجره های UP.V.C پوسیده نمی شوند ، خراش های سطحی در پروفیل های یوپی وی سی کمتر نشان داده می شوند .

وجود چندین درزگیر لاستیکی در ساختار پروفیل PVC  ، ورود انواع آلاینده ها و غبار را به داخل ساختمان به حداقل رسانده و به این وسیله منازل  مسکونی و اداری پاک تر مانده و نیاز کمتری به شوینده های شیمیایی که خود از عوامل آلایندگی محیط زیست هستند بوجود می آید.

نکات مهم در انتخاب بازشوهای UPVC

برای خرید یک در یا پنجره خوب «یوپی‌وی‌سی» باید به این نکات مهم توجه کنیم:

حتما به برند پروفیل مصرفی در ساخت پنجره خود دقت کنید. اگر در مورد برندهای مرغوب بازار اطلاعی ندارید، برای اطمینان از کیفیت پروفیل مورد استفاده، می‌توانید در مورد زمان آغاز فعالیت سازنده پروفیل،استانداردها و تاییدیه‌های فنی داخلی وخارجی، مدت ضمانت پروفیل و… تحقیق کنید.

 

آلومینیوم ترمال برک       
آلو مینیوم نرمال
یو پی وی سی
مقاوم مقاوم تر مقاوم ترین

عایق

به دلیل اینکه در کنجهای پنجره ها جوش نمی خورند . امکان اتلاف دما و ورود سر و صدا و گرد و خاک از کنجهای پنجره همواره وجود دارد . در ضمن اینکه به مرور زمان در اثر شل شدن پرچها و پیچها این درزها از هم بازتر می شوند .

عایق نیست

به احتمال قوی به همراه پنجره های آهنی در آینده نزدیک استفاده از آنها در ساختمانها ممنوع خواهد شد .

به دلیل عدم عایق بودن این پنجره ها روزانه تعداد زیادی از آنها با پنجره های یو پی وی سی عوض می شوند .

عایق ترین

غیر قابل اشتعال تر

در هنگام آتش سوزی آتش نمی گیرد وآتش را زیاد نمی کند اما با قرار گرفتن در آتش از بین می رود

غیر قابل اشتعال ترین

در هنگام آتش سوزی آتش نمی گیرد وآتش را زیاد نمی کند اما با قرار گرفتن در آتش صدمه می بیند

غیر قابل اشتعال

در هنگام آتش سوزی آتش نمی گیرد و آتش را زیاد نمی کند اما با قرار گرفتن در آتش از بین می رود

اقتصادی است

اما هزینه ابتدایی زیادی را حدوداَ دو برابر یو پی وی سی به سازنده تحمیل می کند

اقتصادی نیست

به دلیل هزینه هایی که پس از نصب و در اثر اتلاف انرژی به ساکنین تحمیل می کند و ممکن است ساکنین را ناچار به تعویض آنها بکند .

اقتصادی ترین

هزینه های ساخت کمتر در حدود پنجره دو جداره آهنی – عایقترین حالت پنجره است و کمترین هدر رفت انرژی را دارد .

زیبا تر

به طور کلی از پنجره های یوپی وی سی زیبایی کمتری دارد و به دلیل عدم اجرای خم و دیگر اشکال به دلیل مشکلات فنی یا هزینه بسیار بالا و نمود کمتر در ساختمان ، در طراحی ساختمان زیاد نمی توان بر روی آن حساب کرد .

به دلیل اینکه تقریبا از لحاظ ظاهری مشابه پروفیل نرمال آلو مینیومی است با پرداخت پول بیشتر تقریبا ظاهری متفاوت با پنجره های آلومینیومی نرمال را در نمای ساختمان به دست نخواهیم آورد .

زیبا

زیبایی اولیه خود را به مرور از دست می دهند

در انواع آنادایز کدر شده و در انواع رنگی کوره ای خراشیده شده و در اثر تغییر فصول با ریخته شدن رنگ مواجه می شوند.

بر خلاف پروفیلهای یو پی وی سی که در کنجها فارسی بر شده و طول و عرض پنجره ها به هم جوش خورده اند . به دلیل اینکه به طور کلی در پنجره های آلومینیومی طول و عرض این پنجره ها به هم جوش نمی خورند و فقط پرچ می شوند ممکن است به دلیل دستیابی به سطح پرچ بیشتر در برخی از انواع پنجره ها ی آلومینیومی از فارسی بر کردن اضلاع پنجره صرف نظر شود که در اینصورت زیبایی پنجره بسیار کمتر می شود و از لحاظ ظاهری فقط عدۀ معدود و خاصی از افراد جامعه را راضی می کند .

زیبا ترین

در رنگ سفید خود رنگ است

در انواع رنگی روکشهای لمینت ِ طرح دار و بسیارزیباتری از انواع رنگی پروفیل آلومینیومی دارد

مقاومت و دوام و عمر روکشها در انواع مرغوب پروفیلهای یو پی وی سی بیشتراز رنگ کوره ای پروفیلهای آلو مینیومی است و در مقابل گرما و سرما خود به خود ریخته نمی شوند و از انواع آنادایز پروفیلهای آلو مینیومی نیز با وجود پوشش میکرونی رنگ این پروفیلها ، پروفیلهای یو پی وی سی بسیار مقاوم ترند در ضمن اینکه در اثر مجاورت با هوا مرطوب و بارانهای اسیدی مانند پرو فیلهای آلو مینیومی خورده یا اکسیده نمی شوند و به دلیل عمر و مقاومت بالای آنها در مقابل عوامل فرسایشی ، زیبایی اولیه خود را تا پایان عمر ساختمان حفظ می کنند .

یکی از عوامل نشاندهنده عمر ساختمان پنجره های آن است .

با استفاده از پنجره های یو پی وی سی عمر ساختمان شما کمتر از عمر واقعی آن نشان داده خواهد شد .

 

 

وقتی به سطح مقطع پروفیل «یوپی‌وی‌سی» نگاه می کنید، ضخامت دیواره‌های داخلی آن می‌تواند نشانگر کیفیت پروفیل باشد.

همچنین می‌توان از روی وزن پروفیل در مورد آن قضاوت کرد. اکثر پروفیل‌هایی که به ازای هر متر طول، سنگین وزن‌تر باشند، از کیفیت بیشتری برخوردارند.

 

دقت کنید که در ساخت پنجره چه در قاب و چه در لنگه آن، باید از تقویت کننده استفاده شده باشد. این تقویت‏کننده از جنس آهن گالوانیزه بوده و ضخامت استاندارد آن 2/1 تا 5/1 میلی‌متر است.

ممکن است در لنگه پنجه از تقویت کننده استفاده نشده باشد یا مثلا فقط در قسمت لولای پنجره یا محل‌های مشخص دیگر از آن استفاده شده باشد.

اما باید آهن گالوانیزه در تمام طول اضلاع قاب و لنگه پنجره، همین‌طور در ستون‌های میانی (مولیون‌ها) تعبیه شده باشد.

دقت کنید گوشه پنجره‌ها چگونه تمیز شده است. زیرا بعد از جوش گوشه‌های پروفیل که توسط دستگاه‌های مخصوص جوش انجام می‌گیرد، ضایعاتی در محل جوش روی یک خط به وجود می‌آید.

تمیز کردن گوشه‌ها می‌تواند به صورت دستی با استفاده از موغار و چکش یا با استفاده از ماشین‌های مخصوص این کار یعنی Corner Cleaner انجام بگیرد.

تفاوت دو روش فوق این است که در روش دستی، گوشه‌ها به صورت یکسان تمیز نشده و شیارهای ایجاد شده روی آن‌ها یک شکل نیست.

یک Corner Cleaner CNC این کار را به صورت شکیل و زیبا با ایجاد شیارهای یکنواخت در گوشه‌های

پنجره به عمق چند میلی‌متر روی خط مستقیم انجام می‌دهد. پهنای این شیار در تمام طول آن یکسان است .

 

فرآیند تولید درب و پنجره UPVC

 

پس از ارائه اندازه گیری های دقیق ، تحلیل و طراحی نقشه ها توسط نرم افزار انجام می شود و نقشه های ترسیم شده به کارخانه ارسال می گردند .

–  پس از ارائه اندازه گیری های دقیق ، تحلیل و طراحی نقشه ها توسط نرم افزار انجام می شود و نقشه های ترسیم شده به کارخانه ارسال می گردند .

توسط ماشین آلات اتوماتیک عملیات برشکاری و ایجاد شیارهای آب باران و سوراخهای نصب و همچنین به موازات آن تقویت کننده های میانی ( گالولنیزه به ضخامت 2 میلیمتر به اندازه طول  پروفیل) در درون پروفیل تعبیه و پیچ می شود .
قطعات پروفیل به وسیله ماشین آلات جوش به همدیگر متصل می شوند و سپس به وسیله ماشین تمام اتوماتیک تمامی گوشه هایی پروفیل تمیز می گردد .
با توجه به برنامه ریزی تولید نصب یراق آلات ، نوارهای لاستیکی مخصوص و انواع شیشه های دوجداره و دیگر تجهیزات مرتبط با مونتاژژژ درب و پنجره ( متناسب با سفارش مشتریان ) انجام می گردد .

نصب پنجره ها معمولا بر روی پروفیل های آهنی (قوطی 30*60 میلیمتر ) و یا بر روی سطوح فشرده محکم مثل سنگهای قطور ساختمانی و با استفاده از پیچهای مخصوص انجام می گردد .
 
برای آب بندی اطراف پنجره ها نیز از مرغوبترین فوم پلی اورتان و چسب سیلیکون سفید رنگ استفاده می شود .

 

پنج مرحله در انتخاب پنجره‌های UPVC

  1. معمولا اولین و سخت ترین گزینه ای که در انتخاب پنجره ها به آن برخورد می کنید و شاید حتی بعد از تولید پنجره های تان نیز در مورد آن دو دل باشید نوع پروفیل است  یک پیشنهاد ساده برای رسیدن به نتیجه بهتر این است که به هیچ عنوان و به هیچ دلیلی از جمله کمبود بودجه به دنبال پروفیل ارزان نروید . مواد اصلی تولید پروفیلهای یو پی وی سی مواد ارزانی نیستند و ارزانی بیش از حد این پروفیلها نشاندهنده کیفیت پایین این مواد ،کمتر استفاده شدن از میزان استاندارد از مواد موثر گرانقیمت یا تقلب و کیفیت پایین پروفیل است و استفاده آگاهانه از این پروفیلها در اصل همدستی با متقلبین و آسیب زدن به این صنعت و به دردسر انداختن استفاده کننده از پنجره و از بین بردن مال و اموال ایشان است .
  2. رنگ پروفیل

علاوه بر پروفیل‌های سفید رنگ مرسوم در پنجره‌های  UPVC ، تولید و عرضه پنجره با استفاده از پروفیل‌های رنگی، لمینت و طرح چوب و حتی پنجره‌هایی با رنگ آلومینیوم جهت تناسب با نماهای خارجی آلومینیومی نیز در پنجره‌های  UPVC میسر است.

  1. نوع باز شو و یراق آلات پنجره

استفاده از یراق‌آلات باکیفیت بالا و استاندارد می‌تواند در طول عمر و سهولت عملکرد پنجره هنگام باز و بسته شدن نقشی اساسی ایفا کند.در اصل عمر یک پنجره ساخته شده با یک پروفیل مناسب را عمر یراق آلات آن تعیین می کند .

در ساختمان‌های ویلایی و درب‌های ورودی ، با استفاده از یراق‌آلات متناسب می‌توان امنیت و ایمنی را به حداکثر رساند.

این پنجره‌ها در مکان‌های مختلف ، پاسخ‌گوی نیازهای متفاوتی هستند. متناسب با سلیقه و انتظاری که از عملکرد یک پنجره وجود دارد، می‌توان آن‌ را در اشکال مختلف ساخته و به روش‌های متفاوتی باز و بسته کرد. در برخی از بازشو ها مانند بازشوی کشویی نوع پروفیل هم تغییر می کند و امکان بازشدن پنجره را به صورتهای خاص میسر می سازد .

  1. شیشه

انتخاب نوع و تعداد جداره شیشه ها نیز مانند انتخاب نوع پروفیل پنجره ها حایز اهمیت است. انتخاب شیشه مناسب می‌تواند میزان اتلاف انرژی‌های گرمایشی و سرمایشی را به حداقل رسانده و یا حتی از فرسایش پرده ها ، مبلمان، فرش و . . . جلوگیری کند . استفاده از شیشه‌های رنگی یا رفلکس نیز می‌تواند در هماهنگی با نمای خارجی و یا دکوراسیون داخلی ساختمان موثر باشد .

  1. انتخاب طرح

با استفاده از قابلیت انعطاف و شکل‌پذیری پروفیل‌های UPVC می‌توان انواع مربع ، مستطیل ، منحنی، چند وجهی، قوس‌دار، زاویه‌دار و … را تولید کرد و با یک راه حل مناسب شکوه و زیبایی یک بنا را به حداکثر رساند.

البته باید توجه داشت که هزینه تولید پنجره های منحنی به مقدار قابل توجهی از سایر پنجره ها بالاتر است

 

هزینه نصب پنجره

 

هزینه نصب درب و پنجره ها در شهرستان کارخانۀ سازنده حداقل 10% از مبلغ قرارداد می باشد .

در موارد تعویضی معمولا 10% دیگر نیز به مبلغ فوق جهت کندن پنجره های قدیمی اضافه می گردد.

در صورتی که تعداد و ارزش پنجره ها آنقدر کم باشد که نصب آنها کفاف هزینه گروه نصب و رفت و آمد آنها را ندهد . این مبلغ ممکن است تا 50 درصد مبلغ فاکتور نیز افزایش یابد .

در شهرستانهای غیر از محل کارخانه سازنده هزینه رفت و آمد نصاب به علاوه درصدی که نسبت به دور بودن و شرایط شهر متغیراست به درصد نصب اضافه می گردد . ( در اصل هزینه نصب باید طوری تعیین شود که فروشنده بتواند چند ماه پس از نصب یک بار جهت رگلاژ پنجره ها نیز به محل نصب مراجعت نماید (.

در صورتی که فریم انتظارآهنی برای پنجره ها تعبیه نشده باشد بسته به نوع سنگ یا مصالحی که پنجره بر روی آن قرار می گیرد از 5 الی 10% به هزینه نصب افزوده می شود .

در صورتی که فریم آهنی از گوشته ضخیمی برخور دار باشد یا داخل آن با سیمان پر شده باشد به طوری که پیچ خودکار و سرمته وارد آن نشود یا در آن گیر کند از 5 تا 10 درصد به هزینه نصب افزوده می شود.

در صورتی که بالاترین نقطه پنجره یا شیشه از 280 سانتی متر که ارتفاع معمول سقف است بالاتر باشد بسته به ارتفاع آن از 5 تا 15 درصد به درصد نصب افزوده می گردد .

در صورتی که پنجره ها  دارای عرض یا ارتفاع غیر معمول و بزرگتر از 3 متر باشند و یا شیشه ها  از یک متر مربع بزرگتر باشند علاوه براین که مسئولیت شکست آنها در حین نصب یا حمل با سفارش دهنده است هزینه نصب آنها از 5 تا 10 درصد بیشتر می باشد و در صورتی که جابجایی آن از پای کار تا فریم انتظار درحد قدرت نصاب نباشد سفارش دهنده موظف است نیرو یا ابزارلازم جهت قراردادن درب و پنجره یا شیشه را در فریم انتظار محیا ساخته و هزینه آن را بپردازد

هزینه های حمل و جابجایی پنجره و شیشه های دوجداره از محل کارخانه تا پای فریم انتظار و یا جابه جایی پنجره های قدیمی کنده شده و تامین زیر پایی ، داربست ، بالابر یا جرثقیل و تامین برق و نور کافی با خریدار است .