شیشه های چند جداره

 

افزایش چشمگیر قیمت انرژی در سالهای اخیر موجب گردیده است دست اندرکاران صنعت ساختمان به روش های کاهش اتلاف انرژی از سطوح خارجی ساختمان رو آورند. پنجره و شیشه های ساختمان مهمترین بخش هدر دهنده انرژی به شمار می روند و استفاده از شیشه های دو و چند جداره به میزان قابل توجهی در کاهش اتلاف انرژی موثر است و در حد محسوسی هزینه های حرارتی و برودتی راکاهش می دهد. براساس اطلاعات استفاده از شیشه های دوجداره در ساختمان موجب کاهش مصرف انرژی به میزان ۱۴% می گردد. محاسبات فنی حاکی از آن است که استفاده از شیشه های دو جداره در ساختمانها تا ۳۰% کاهش پره های رادیاتور را به همراه خواهد داشت.

 

نوع شیشه ضخامت لایه شیشه (mm) نوع لایه های هوا ضخامت لایه های هوا ضریب انتقال حرارت (W/m2.K)
شیشه تک جداره ۴ ….. ….. 5.9
شیشه تک جداره ۶ ….. ….. 5.8
شیشه دو جداره ۶و۴ هوای خشک ۱۲ ۳
شیشه دو جداره ۶و۴ گاز بی اثر ۱۲ ۲٫۹
شیشه سه جداره ۴و۶و۴ هوای خشک ۹٫۹ ۲٫۲
شیشه سه جداره ۴و۶و۴ گاز بی اثر ۹٫۹ ۱٫۹
دیوار ۳۵cm آجری ….. ….. ….. 2

 

شیشه دوجداره:

شیشه دو جداره از کنار هم قرار گرفتن و چسبیدن دو یا چند عدد شیشه هم سایز ساخته می شود. تشکیل شیشه های کنار هم قرار گرفته همراه با یک قاب آلومینیومی بنام اسپیسر (spacer) و مواد رطوبت گیر (desican) یک واحد غیر قابل نفوذ را می سازد. بین دو قاب شیشه برای به وجود آوردن محفظه ای همگن از هوای خشک با گاز آرگون پر میشود. بنابراین میزان انتقال حرارتی و نفوذ سرو صدا به داخل ساختمان به میزان قابل توجهی کاهش میابد. تزریق گاز شیشه دو جداره را به یک عایق ایده آل حرارتی و صوتی تبدیل می نماید. شیشه دوجداره استاندارد به صورت چشمگیری باعث کاهش اتلاف انرژی میشود.

مواد اولیه مورد نیاز در تولید شیشه دو جداره عبارت است از :

شیشه

شیشه با واحد شمارش جام و در ابعاد حدودی 2100 * 3250 ، در انبار کارخانه تخلیه میگردد.شیشه ها از ضخامت 2.5 الی 20 میلیمتر موجود بوده که در صنعت شیشه دو جداره فقط از 4،5و 6 میلیمتر آن استفاده میگردد که در این حالت به درخواست مشتری ضخامت هر کدام از لایه شیشه ها می تواند انتخاب شود. شیشه های تک جداره در رنگ بندی های مختلف اعم از ساده ، مشجر ، سند پلاست ، برنز ، دودی ، آبی ، سبز و صورتی که رفلکسهای این رنگها نیز موجود میباشد.

شیشه های رنگی به دو دسته رنگی معمولی و رنگی رفلکس تقسیم بندی میگردد (منظور از رفلکس در یک سمت این شیشه از جیوه استفاده شده که جیوه باعث شکست نور شده و شیشه به صورت ائینه ای از بیرون ساختمان دیده شود ولی در شب شیشه رفلکس با رنگی معمولی هیچ گونه تفاوتی ندارد.

 

برش شیشه

پس از سفارش مشتری به شرکت تولید شیشه دو جداره ابعاد شیشه ها در برنامه ای خاص شیشه ایجاد شده و نقشه سیستمی ایجاد شده تا دستگاه برش شیشه ، برش شیشه های جام را آغاز نماید. پس از برش شیشه ها در ابعاد سفارشی و دپو شدن در محل مخصوص شستشو از طرف دیگر طبق ابعاد برش همان ابعاد به صورت سیستمی وارد دستگاه برش اسپیسر میشود.

 

برش اسپیسر

اسپیسر پروفیلی آلومینیومی در ضخامت های مختلف که از پهنای 6 میلیمتر تا 24 میلیمتر موجود بوده و وظیفه آن نگهداری رطوبت گیر داخل خود و ایجاد فضا بین دو لایه شیشه بیرونی و داخلی میباشد که نسبت به نیاز مشتری برای ضخامت کل شیشه و انتخاب ضخامت شیشه هر کدام از اسپیسرهای یاد شده مورد استفاده میباشد.

به طور مثال در صورتیکه مشتری نیاز به شیشه ای با ضخامت 22 میلیمتر داشته باشد و درخواست وی شیشه لایه بیرونی 6 میل و داخل 4 میل باشد ، میبایستی از اسپیسری با ضخامت 12 میلیمتر استفاده گردد.اسپیسر آلومینیومی با داشتن سوراخ های بسیار ریز در یک طرف باعث تبادل هوا و جذب رطوبت از آن طریق میشود.

 

سیلی کاژل – رطوبت گیر

سیلی کاژل شباهتی زیاد با خاک داشته که در سایزهایی ریز و درشت (به اندازه ماش) بوده که جایگاه ان داخل اسپیسر آلومینیومی و وظیفه آن جذب رطوبت داخل شیشه و جلوگیری از بخار زدگی بین شیشه میباشد.

پس از قاب شدن اسپیسرهای آلومینیومی توسط دستگاه تمام اتوماتیک که کار برش و خم کردن اسپیسر را به عهده دارد ، اسپیسر قاب شده در دستگاه سیلی کاژل پر کن سوراخ کاری ها لازم انجام شده (سوراخ کاری ، تزریق سیلی کاژل و تزریق گاز) و سیلی کاژل احیا شده (گرم شده ) به اسپیسر تزریق میگردد.

یکی از مهمترین وظایف دستگاه سیلی کاژل پرکن ، احیا کردن سیلی کاژل است. پس از باز شدن پک عایق سیلی کاژل ، این مواد وارد منبع دستگاه شده و تا زمان تزریق به اسپیسر از جذب رطوبت هوا جلوگیری مینماید.

مهمترین مورد تفاوت شیشه های دستی و صنعتی مشخص میشود که در شیشه های دستی پس از باز شدن پک سیلی کاژل بدلیل اینکه سیلی کاژل به صورت دستی و با پیمانه داخل اسپیسر ریخته میشود ، حداقل 24 ساعت سیلی کاژل در معرض هوا بوده و رطوبت فضا را به خود جذب کرده و به همان شکل وارد اسپیسر میشود که دیگر توان گرفتن رطوبت داخل شیشه را نداشته و شیشه پس از چند ماه دچار بخارزدگی میشود.

 

مزیت های شیشه دوجداره استاندارد در جلوگیری از ورود آلودگی های صوتی

 

شدت یک صوت با اندازه گیری انرژی امواج آن قابل اندازه گیری می باشد. این انرژی که به آن اصطلاحأ بلندی صوت نیز گفته می شود با واحدی به نام (دسی بل) سنجش می شود. آستانه شنوایی برای گوش انسان ما بین صفر دسی بل و 120 دسی بل می باشد. امواج با شدت تا 60 قابل تحمل ، از 60 تا 80 دسیبل به بالا نا هنجار و در 120 دسی بل موجب نقص دستگاه شنوایی می شود.

با یک شیشه تک جداره صوت را می توان تا 20 db و با یک شیشه دو جداره استاندارد تا 31 db کاهش داد. با بهره گیری از شیشه دو جداره مخصوص که مرکب از قاب آلومینیومی و شیشه در ضخامتهای استاندارد با فاصله هوای میانی پر شده از گاز مخصوص به نام سولفور فلوراید این امکان وجود دارد که صدا را به میزان 45db کاهش دهیم.

مورد بسیار مهم در رابطه با پنجره های یو وی پی سی دوجداره شیشه داخلی آن می باشد که به متن ذیل در راستای کیفیت شیشه های دوجداره تنظیم گردیده توجه فرمایید:

گاز آرگون نسبت به هوا سنگین تر است لذا در موقع تزریق گاز،عمودی بودن شیشه و فشار تزریق بسیار مهم می باشد.کاهش شدت صوت توسط گاز آرگون به میزان 3-5 دسیبل می باشد (دسیبل واحد صوت می باشد و 60 دسیبل به بالا برای شنوایی مضر است). کاهش صدا در دو شیشه 6 میلیمتر با فاصله 12 حدودا 35 دسیبل می باشد و جهت مقایسه بین شیشه 6 میلیمتر و 10 میلیمتر افت صدا 5 دسیبل می باشد و ضریب انتقال گاز آرگون65% هوا است، تزریق گاز آرگون باعث خروج هوا از بین دو شیشه شده و نبود هوا در شیشه باعث جلوگیری از رد و بدل شدن صدا و سرما و گرما است. استفاده از اسپیسر های خم (اسپیسر آلومینیوم که به صورت قاب بین دو لایه شیشه فاصله می اندازد) بسیار مهم بوده به صورتی که اسپیسر های کات (گوشه های خم نشده و توسط گونیا به هم مرتبط می شود) در ضلع ها باعث هدر رفتن گاز داخل شیشه می شود.

تزریق گاز

پس از قاب شدن اسپیسر (پر شدن سیلی کاژل داخل ان) و شستشوی شیشه و پس از چسبیدن اسپیسر قاب شده بین دو شیشه (بغل اسپیسرها چسبی بنام بوتیل وجود دارد که به چسب اولیه معروف بوده و نقش بسیار مهمی در وکیوم دو شیشه دارد) این چسب سرتاسری دور اسپیسر، دو لایه شیشه را به هم چسبانده و وکیوم اصلی خروج گاز را ایجاد مینماید.

باید خاطرنشان کرد که بحث اسپیسر خم اینجا حائز اهمیت است . بدلیل اینکه در اسپیسرهای خم چسب دور یکپارچه پرس میگردد، در صورتیکه در اسپیسرهای دستی (کات) برش خورده که توسط گوشه ها پلاستیکی قاب میگردد.در روی گوشه ها چسب قرار نداشته و باعث تخلیه گاز ازهمان ناحیه میگردد.

پس از نصب اسپیسر روی شیشه ، وکیوم شیشه و پرس نوبت به تزریق گاز میشود که در تزریق گاز دستگاه با چهار لاین کار تزریق را به عهده دارد. دستگاه تزریق گاز ارگون با توجه به ابعاد شیشه و ضخامت اسپیسر (فاصله دو شیشه ) فشار گاز و زمان تزریق را مشخص کرده و پس از تزریق اتوماتیک تزریق قطع میگردد.

پس از به پایان رسیدن تزریق گاز درپوش های مخصوص سوپاپ گذاری شده و نوبت به چسب پلی سلفاید یا چسب ثانویه میگردد که دور شیشه دو جداره اجرا میگردد و پس از خشک شدن چسب ، شیشه دو جداره آماده برای بارگیری میباشد.

 

تاثیر تزریق گاز آرگون در شیشه های دوجداره

استفاده از گاز آرگون در پنجره های دوجداره دارای مزایای بسیار زیادی می باشد، آرگون گازی نجیب است بدین معنی که با هیچ ماده ای ترکیب شیمیایی به وجود نمی آورد، آرگون گازی بی رنگ و بی بو و بدون مزه و غیر آتش زاست.

آرگون علاوه بر کاهش رسانایی گرمایی بین دو شیشه پنجره دوجداره با کمتر کردن مقدار همرفت در فضای دو شیشه از اتلاف گرمایی بیشتر جلوگیری می کند. علاوه بر این تهیه آرگون علاوه بر آسان بودن ارزان نیز می باشد. بنابراین می توان به صورت گسترده و صنعتی از آن استفاده کرد، به صورت یک قانون عمومی می دانیم که غلظت گاز درون پنجره دوجداره باید بیش از 90 درصد باشد که البته در طول زمان از غلظت فوق کم خواهد شد، کیفیت پنجره دوجداره استاندارد با شیشه های استاندارد تا زمانی که غلظت گاز آرگون به کمتر از 75 درصد نرسد کاهش پیدا نخواهد کرد، بنابراین طبق گزارشات اعلام شده از آزمایشگاه های معتبر تعیین کیفیت جهانی پنجره های دوجداره ای که به صورت استاندارد با گاز آرگون پر شده باشند حداقل 20 سال رسانایی عالی خواهند داشت.

به طور کلی با دوجداره کردن اصولی و استفاده از چسب های اولیه و ثانویه به صورت اتوماتیک نفوذ هوا به محفظه بین دو شیشه به حداقل خواهد رسید، یکی دیگر از عواملی که باعث عدم ایجاد تعرق در بین شیشه ها می شود وجود مواد رطوبت گیری می باشد که در فضای بین دو شیشه یا اسپیسر تغییر خواهد کرد.

گاز اس اف6 و گاز هگزافلوراید گوگرد با تاثیر عایق صورت در صنعت شیشه نیز همانند گاز آرگون کاربرد دارد، خاصیت خنک کنندگی و انتقال حرارت گاز هگزافلوراید سولفور نسبت به اکسیژن سه برابر می باشد ، از همین رو تنها در موقعیت های خاص مانند فرودگاه ها از این فرایند ها استفاده می کنند.

گاز کریپتون نیز گازی است که برای استفاده در شیشه های چند جداره مناسب است با توجه به اینکه کریپتون گازی است که فاصله های کوچک کمتر از 8 میلیمتر بهتر عمل می کند، به همین دلیل از این گاز در شیشه های سه جداره و چهار جداره های خاص بیشتر استفاده می شود، گاز کریپتون حدود 200 برابر از گاز آرگون گرانتر است بنابراین استفاده از آن در پنجره های یو پی وی سی دوجداره معمولی دارای صرفه اقتصادی نمی باشد.

 

مراحل تولید شیشه دوجداره

 • برش شیشه در اندازه های مناسب
 • خم کاری و ساخت قاب آلومینیومی توسط اسپیسر
 • شستشوی شیشه اولیه و خشک کردن شیشه
 • تزریق مواد رطوبت گیر متناسب با سایز اسپیسر و ابعاد قاب شیشه
 • شستشوی شیشه نهایی
 • دوجداره نمودن شیشه ها و چسب زنی

در صورت عدم رعایت موارد فوق مشکلاتی در کوتاه مدت و یا بلند مدت برای محصول پیش خواهد آمد. برخی از این اشکالات و مشخصات کلی شیشه های غیر صنعتی به شرح زیر می باشد:

 • استفاده از اسپیسر های آلومینیومی برش خورده در گوشه ها .
 • مه آلودگی داخل دو لایه شیشه .
 • عدم چسبندگی لازم لایه های شیشه به اسپیسر به دلیل نبود چسب اولیه بوتیل و پرس نشدن .
 • احتمال شکستگی بصورت نامحسوس در گوشه ها که به مرور زمان باعث شکستگی کامل شده .
 • عدم عایق صوتی .
 • عدم تزریق گاز آرگون ( در اسپیسر های برش خورده گاز آرگون پایدار نمی ماند )
 • استفاده از رطوبت گیر احیا نشده بصورت فله و تزریق آن بصورت دستی در اسپیسر ها.
 •  

استاندارد های شیشه های دو جداره( Double glazing standards)

 

در تولید شیشه های دوجداره استاندارد هایی مطرح می باشد که نشانگر یک محصول صنعتی است و تولید کنندگان شیشه های دوجداره می بایست از آنها پیروی نمایند. همچنین خریداران محترم با دانستن مشخصات و استاندارد های شیشه های دوجداره می توانند معیار مناسبی جهت مقایسه و خرید شیشه دوجداره صنعتی داشته باشند. گروه صنعتی چهلستون سعی می نماید با رعایت این استاندارد ها بهترین محصول را به مشتریان ارائه نماید. علاوه بر این خود مشتریان عزیز با مطالعه این بخش و مقایسه می توانند بهترین محصول را انتخاب نمایند.

برخی از استانداردها و مشخصات شیشه های دو جداره صنعتی :

 • استفاده از اسپیسر آلومینیومی ( فاصله انداز بین دو شیشه خارجی و داخلی ) بصورت یکپارچه ( خم ) .
 • استفاده از چسب اولیه ( بوتیل ) بروی اسپیسر ها .
 • استفاده از رطوبت گیر احیا شده در اسپیسر ها (انواع سلیکاژل ها).
 • تزریق رطوبت گیر در هنگام خم اسپیسرو احیا آن با دستگاه CNC .
 • تزریق گاز آرگون به مقدار استاندارد نسبت به متر مربع و ضخامت اسپیسر ها .

در صورت عدم رعایت موارد فوق مشکلاتی در کوتاه مدت و یا بلند مدت برای محصول پیش خواهد آمد. برخی از این اشکالات و مشخصات کلی شیشه های غیر صنعتی به شرح زیر می باشد:

 • استفاده از اسپیسر های آلومینیومی برش خورده در گوشه ها .
 • مه آلودگی داخل دو لایه شیشه .
 • عدم چسبندگی لازم لایه های شیشه به اسپیسر به دلیل نبود چسب اولیه بوتیل و پرس نشدن .
 • احتمال شکستگی بصورت نامحسوس در گوشه ها که به مرور زمان باعث شکستگی کامل شده .
 • عدم عایق صوتی .
 • عدم تزریق گاز آرگون ( در اسپیسر های برش خورده گاز آرگون پایدار نمی ماند )
 • استفاده از رطوبت گیر احیا نشده بصورت فله و تزریق آن بصورت دستی در اسپیسر ها.

 

شیشه دوجداره صنعتی (Industrial double glazing)

 

پس از ساخت پنجره های دوجداره ، مهمترین بخش انتخاب شیشه مناسب برای پنجره ها می باشد. کارشناسان مجرب شرکت پس از بررسی شرایط محل نصب از نظر رطوبت ، درجه هوا در فصول مختلف ، ارتفاع از سطح دریا ، نوع و رنگ پروفیل ها و رنگ نمای ساختمان اقدام به پیشنهاد شیشه دوجداره و یا چند جداره مناسب می نمایند.

فاکتور هایی از جمله سایز شیشه تک جدار بیرونی ، سایز شیشه تک جدار درونی، سایز اسپیسر ، درصد شفافیت شیشه و در نهایت رنگ شیشه در گزارش نهایی کارشناسان با جزئیات کامل موجود می باشد.

ضخامت شیشه های ساختمانی ساخت داخل کشور از 3.5 میلیمتر تا 10 میلیمتر می باشد. کیفیت تولید این شیشه ها نیز از A+ , A , B , C و متغییر می باشد. این تقسیم بندی از جهت شفافیت شیشه ، عدم وجود لکه و موج در شیشه می باشد.

رنگ شیشه های دوجداره بر حسب شرایط محیطی و معماری می باشد. رنگ های موجود در بازار ایران شامل:

 • شیشه ساده
 • شیشه برنز
 • شیشه دودی
 • شیشه سبز
 • شیشه نقره ای

همچنین مدل های قابل اجرای شیشه در اندازه های مختلف و با توجه به نظر کارفرما تولید می شود.

 • شیشه دوجداره ساده در اندازه های 4*6 و 6*6
 • شیشه دوجداره یک طرف لمینت در اندازه های 4*6 و 6*6 (شیشه سکوریت حداقل 6 میلیمتری می باشد)

تفاوت شیشه های رنگی و رفلکس در دید داشتن فضای داخل ساختمان می باشد.

شیشه لمینت (Laminated Double glazing)

با توجه به توضیحات در مورد شیشه لمینت دیگر خصوصیت شیشه لمینت اینکه این نوع شیشه به دلیل سکوریت شدن و لمینت شدن استحکام بسیار بالایی داشته به صورتیکه این نوع شیشه به عنوان شیشه ضد سرقت کاربرد دارد. تمامی شیشه های ویترین طلافروشی ها از شیشه های لمینت استفاده میگردد که ضخامت بالای این شیشه که 3 الی 4 شیشه با ضخامت 4 میلیمتری با هم لمینت شده و شیشه با ضخامت 12 الی 20 میلی متری میشود و ضد گلوله و حتی با پتک های سنگین قابل خرد شدن نمیباشد. پس این نوع شیشه میتواند در پنجره ها به عنوان ضد سرقت استفاده گردد.

ماشین آلات تولید شیشه دوجداره ( double glazing production line)

خط تولید و ماشین آلات تولید شیشه دوجداره شامل انواع ماشین آلات مدرن خط شستشو و پرس تمام اتوماتیک ، ماشين برش و خم اسپيسر ، ماشين چسب بوتيل ، ماشين گاز آرگون پرکن ، ميز چرخان ، ماشین پرکن تمام اتوماتیک نم گیر ، ماشين چسب پلي سولفايد ، اسپیسر خم ، شستشو مکانیزه، گاز پر کن دیجیتالی ، پرکن سیلیکاژل اتوماتیک و … می باشد.